ELEKTRIGRILLIGA GRILLID AASTARINGSELT OTSE KÖÖGIS

ELEKTRIGRILLIGA GRILLID AASTARINGSELT OTSE KÖÖGIS

Arvestades, kui pikk Eesti suvi on, siis jääb kahjuks ka grillimise hooaeg üpriski lühikeseks. Väga paljud inimesed jumaldavad grillimist väga lihtsatel põhjustel – esiteks saab toit maitsev ja teiseks saab viibida tuttavate seltsis ja samal ajal süüa teha. Viimasel ajal on järjest populaarsemaks muutunud ka elektrigrill – toode, mis aitab grillida sõltumata ilmast ja aastaajast. Müügil on väga palju erinevaid elektrigrille, kuid üldjuhul on tegemist küllaltki sarnaste seadmetega ja suuri erinevusi ei ole. Millised aga on erinevused grillide vahel ning mida tuleks silmas pidada endale just seda õiget valides? Järgnevalt selgitame pisut, mis on oluline ja milles peaks veenduma enne ostmist.

Kuidas töötab?

Lihtsalt öeldes on tegemist kahe kuuma plaadiga, mille vahele pannakse grillimist vajav toit. Sõltuvalt grillist on võimalik erinevaid parameetreid muuta, nagu näiteks kuumust ja survet millega grilli kokku pressitakse. Kui vaatleme ProfiCook PCKG1029-t, siis selle grilli puhul on võimalik teda kasutada kinnises olekus ja samuti 180 kraadi avatult, et pind oleks suurem. Vältimaks suurt segadust ja rasva voolamist liha puhul, siis selleks on spetsiaalne tsentraalne kanal, kust kogu rasv voolab ühte kohta kokku. Anumat on võimalik lihtsasti eemaldada ning seejärel puhtaks pesta. Kõik pinnad millega valmistatav toit kokku puutub on mittenakkuvad ja hilisem puhastamine on küllaltki lihtne ning ei vaja eraldi suurt pingutust. Olenevalt mudelist on osadel seadmetel võimalik eemaldada küpsetamiseks mõeldud plaadid ja neid pesta eraldi nõudepesumasinas. Kogu grilli töötamine toimub elektri pealt ning midagi muud vaja ei ole.

Toas Vs Õues grillimine

Loomulikult seostub meile kõigile sõnaga grillimine õues viibimine ja lõkke peal toidu valmistamine. Küll aga arvestades tänapäeva trendi, et kõik kolivad linnadesse, siis lihtsalt ei ole võimalik leida kohta, kus grillida ja peab otsima alternatiive. Elektrigrill ongi üks alternatiiv õues grillimisele. Võrreldes tavalise süsi peal grillimisega ei ole lihal või juurviljadel nii öelda lõkkelõhna. Lihale jäävad peale sarnased triibud nagu need jääks õues grillides ja küpsetada saab täpselt nii kaua, kuni liha on teie jaoks piisavalt küps. Positiivse koha pealt tooksime kindlasti välja selle, et lauagrill Rommelsbacher CG2303E kasutamine on kiire – õues läheb orienteeruvalt 30 minutit, enne kui saate grillimisega alustada, elektrigrilli soojenemine võtab umbes minuti kaks. Samuti on oluliselt väiksem tulekahju risk – eelkõige just inimeste puhul, kes grillivad näiteks rõdu või terassi peal. Jah, emotsioon ei ole küll täiesti originaalne, kuid samas kaaluvad kõik ülejäänud positiivsed asjad linnainimesele kindlasti negatiivse üle.

Mida grillida?

Kuna tegemist on väga universaalse tootega, siis piirid puuduvad, kuid siiski võime anda mõne soovituse. Järjest enam pannakse rõhku tervislikule toitumisele, siis esimesel korral võiks valmistada näiteks kanaliha ja juurviljasi. Miks ka mitte teha kanaliha ja juurvilja vardad, mis on toitev ja samas ka tervislik. Vastavalt soovile on võimalik kasvõi igale pereliikmele või sõbrale küpsetada liha erineva küpsusastmega ja ilmselt jäävad rahule kõik. Kui on oodata külalisi, siis miks mitte teha nii, et õhtusöögi tipphetk oleks elektrigrill. Iga inimene, kes laua taga istub saab ise laua keskel grillida enda toitu täpselt nii kaua, kuni saavutatakse soovitud tulemus. Selliseks tegevuseks on sobilik näiteks Sencor SBG5030BK, sest see võimaldab 180 kraadi avatud asendis grillimist.


Sa lisasid just toote ostukorvi:

Liitu uudiskirjaga ja saa 5% allahindlust oma esimeselt ostult!

Kui liitud meie uudiskirjaga saad koheselt 5% allahindlust oma esimeselt ostult!