MALMPANNI VÕLUD MIDA JUBA VANAEMA TEADIS

MALMPANNI VÕLUD MIDA JUBA VANAEMA TEADIS

Kodune toit on maailma parim, mitte miski ei löö üle kodus küpsetatud pannkooke või mõnusaid krõbedaid kartuleid otse pliidilt. Söögi tegemiseks on aga vaja panne, häid ning korralikke panne, mis peavad vastu rohkem kui kuu aega ning millega on lausa lust süüa teha. Üheks huvitavaks panniks on malmpann, justnimelt see vanem malmist tehtud pann, mis püsib kodudes aastaid ning aastaid. Mida erilist aga malmpannides nähakse? Sellele küsimusele hakkame me koha vastust otsima. 

Malmpanni eest hoolitsemine

Malmpanne on kasutatud juba aastaid ning neid võib leida vanavananemate sahvritest ära peidetuna. Nad võivad välja näha räbalad kuid andes neile natukene aega ning armastust võib malmpannidel teha imelisi sööke. Kui vanaema või vanavanemate asjade hulgast ei leidu panne siis on suur võimalus leida neid vanakraamiturgudelt. On olemas juhtumeid, kus ühte malmpanni on kasutanud mitu põlvkonda, mis jällegi näitab, et kui panni eest hästi hoolt kanda teenindab pann teid sama suure hoolega. 

Levinud kuuldus on, et malmpanni on väga raske hooldada kuid see ei ole õige. Malm, on poorne materjal, mis imab endasse õli. Selle tõttu on vaja panni esialgu nn rasva põletada kuni pann enam ei võta rasva sisse. Seda saab teha panni rasvaga kokku määrides ning seda ahjus kuumutades või igapäevaselt rasvaseid toiduaineid praadida. Kui pann on endasse piisavalt rasva imendanud, ei võta see enam toitu panni külge kinni ning sellega on ideaalne küpsetada. Sellest on tulnud ka ütlus, et malmpannid on parimad pannkoogi pannid. 

Hoidmaks aga panni heas korras, tuleb ta peale söögikorda kohe ära pesta ning kuivatada. Samuti meeldib malmpannidele, kui neid mõnikord rasvaga üle määrida.

  • Happeliste toitude korral tuleks aga malmpanni mitte kasutada kuna hape ning malm ei ole head sõbrad – nii toidu maitse kui ka panni pind saavad happega kahjustada (äädikas, tomatid, sidrun).

Malmpanni iseloomujooned

Kui malmpann on sisse rasvatatud ning valmis toidu tegemiseks siis oleme me siinkohal välja toonud mõned malmpanni erinevad iseloomud.

  • Erinevalt tänapäeva pannidest võtab malmpann kaua aega, et soojaks ning külmaks minna. Selle tõttu hoiab pann sööki kaua aega soojana ning see sobib ideaalselt liha praadimiseks, mis vajab kõrget temperatuuri. Malmpanne on kiidetud justnimelt ka liha praadimisel kuna soojus tungib sügavale liha sisse nii alt kui ka pealtpoolt.
  • Omades malmpanni, millel on ka malmist käepide, sobib pann ka ideaalselt ahjus küpsetamiseks. Mis oleks veel parem kui hautatud kartulid, hiljem ahjus pealt kuldseks kuumutatud – krõbe ning seest pehme samal ajal. 
  • Malmpannid tuleb panna pliidirauale mis on panniga sama suur, muidu võib juhtuda et panni keskosa on kuum aga ääred on jahedad. Küll aga hoiab malm korrektsel soojendamisel väga hästi soojust ning kogu pann on pikemaks ajaks ühtlaselt soe. 
  • Malmpannil ei tohiks hoida toitu kuna see kahjustab panni pinda ning pikema aja jooksul võib pann minna roostetama või kaota enda kaitsva õlikihi. Samas on malmpanni peaaegu alati võimalik tagasi ellu tuua korraliku pesemise, soojendamise ning rasvatamisega. 
  • Malmpannid on väga vastupidavad, ka kriimustused pannil ei riku söögitegemist. 
  • Viimaseks on malmpanni soetamine pikemas perspektiivis soodne. Hea hoolduse korral püsib malmpann mitte ühe inimese eluaja vaid mitme – selle tõttu otsitaksegi viimasel ajal järjest rohkem üles ammuste sugulaste malmpanne.

Kokkuvõttes on malmpannid väga vanad kuid siiamanni töötavad pannid. Nad vajavad rohkem hoolt ja armastust kui tänapäevased pannid, kuid hoolitsusele vastutasuks teenivad nad sind aastaid ja aastaid. Lisaks saab malmpanni peal üllatada enda külalisi imemaitsvate pannkookidega. Kõiki erinevaid panne saab aga näha meie e-poest!


Sa lisasid just toote ostukorvi:

Liitu uudiskirjaga ja saa 5% allahindlust oma esimeselt ostult!

Kui liitud meie uudiskirjaga saad koheselt 5% allahindlust oma esimeselt ostult!